İçeriğe geç →

Ziyaretçi Kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e Geçiş

Blogger’ın kendi üzerinde bir blog yazıyorsanız fakat WordPress’e geçecekseniz ve   Google aramalarında yükseklerdeyim ne yapacağım diyorsanız bu yazı sizin için.  Parlak bir Google grafiğiniz olmasa bile, eski sitenize girenlere “lütfen yeni siteme şu adresten girin” demek yerine, onları doğrudan yeni sitenize yönlendirmek için de bu yazıda bahsedeceğim eklentiyi kullanabilirsiniz. Blogger’dan WordPress’e geçiş için oldukça kolay bir yöntem.

WordPress’inize kuracağınız “Blogger 301 Redirect” eklentisi ile otomatik olarak Blogger temanıza girebileceğiniz bir kalıcı yönlendirme kodu oluşturabiliyorsunuz.  İşlemler bittikten sonra gerek xyz.blogspot.com şeklinde sitenizin ismini yazanlar, gerek Google aramalarında eski sitenizin bağlantılarına tıklayanlar doğrudan yeni sitenize yönlenecektir.

İşlemlere Başlayalım:

Eklenti yönetimi ekranından arayarak veya zip üzerinden programımızı kurduktan sonra işleme geçmeden önce WordPress üzerinde bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Öncelikle Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menüsü ile kalıcı bağlantı yapımızı değiştiriyoruz. Özel bağlantı olarak şu tanımı giriyoruz: /%year%/%monthnum%/%postname%.html

Henüz yapmadıysanız “Blogger Importer eklentisi ile Blogger yazılarını WordPress’e transfer ediyoruz.  Transfer sonrasında tüm etiketleriniz kategori olarak taşınacağından bunu da düzeltmek siteyeceksinizdir. Bunu da “Categories to Tags Converter Importer” eklentisi ile yapıyoruz. Artık tüm içerik WordPress’e aktarılmış durumda.

Asıl işimiz olan trafik yönlendirmesi için Ayarlar > Blogger 301 Redirect sekmesine ulaşıyoruz. Burada yapacağınız tercihlere göre Blogger yönlendirme html kodunuz oluşuyor. Ben şu ayarları seçtim:

Ayarlar

Değişiklikleri kaydet tuşuna bastıktan sonra “Method 1: Using New Blogger Template” adımındaki kod bloğu güncellenecektir. Bu kodu Blogger temasına yapıştıracağız. Klasik tema kullanıyorsanız “Method 2” bölümündeki kodu almanız gerekecektir.

Blogger Dashboard’a giriş yaptıktan sonra Şablon > Yedekle/Geri Yükle > Tam şablonu indir tuşu ile önce aktif tema yedeğimizi alalım. Bir şey ters giderse buradan dönüş sağlayabilirsiniz.

Yedeklemeden sonra Şablon ana sayfasından  “HTML’yi düzenle” tuşuna tıklayalım  ve Method 1 bloğundaki kodları düzenleme ekranındaki kodlar ile değiştirelim. Değişiklikleri kaydettikten sonra Mobil şablonun altıntaki dişliye tıklayalım ve gelen ekranda “Hayır. Mobil cihazlarda masaüstü şablon göster.” seçeneğini seçip burayı da kaydedip kapatalım.

Artık tarayıcıya eski blog adresinizi elle de yazsanız, Google araması ile çıkan sonuca da tıklasanız yeni WordPress makaleleriniz ulaşılabilir olacaktır.

Kategori: Rehber

Tek Yorum

  1. Hocam çok detaylı bir açıklama olmuş, uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konu ile artık tarafınızdan bilgi sahibi oldum diyebilirim, teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir