İçeriğe geç →

Yedeğin yedeği için ucuz yollu back up alanı: Amazon Glacier

Dosya yedeklemenin önemi genellikle yanlışlıkla format atılan diskler ve yedeği hiç alınmamış dosyalar kaybolunca ortaya çıkıyor. neyse ki Dropbox tipi online yedekleme çözümleri devreye girdi de önemli dökümanlar ve dosyalar için endişe etmekten kurtulduk. Ben de geçenlerde bir USB diski yanlışlıkla formatlayınca yine aynı yollardan geçtim. Dosya kurtarma yazılımları, Dropbox yedeği vs. vs…
Geçenlerde gördüğüm Amazon servisi bu yedekleme olayına farklı bir çözüm getirmiş. Amazon Glacier adlı servis Dropbox, Google Drive, Amazon S3 tipi anlık yedekleme ve geri yüklemeden ziyade arşivleme sistemi üzerine kurulmuş. En uygun kullanım alanı zaten yedeklemiş olduğunuz dosya yapısını Glacier servisine koyup orada unutmak. Eğer verilerinizi doğrudan Glacier üzerinden yönetmek isterseniz bu size biraz pahalıya patlayacaktır. Servisin dosya saklama ücretleri çok çok ucuz olsa da, dosya indirme ve özellikle erken dosya indirme ücretleri belinizi bükecektir. Zaten bir dosya indirme isteği 3-4 saatte gerçekleştiği için bu tip bir kullanıma isteseniz de kullanamayacaksınız.
Servisin dosya çekme ücretleri yüksek olsa da dosya saklama ücretleri çok ucuz. Örneğin çok önemli 50GB boyutunda bir arşivimiz var. Bunu NAS veya harici sabit diske de yedekledik ama ya evi su basarsa diye endişeliyiz. Bu dosyaları Glacier servisinde ve Avrupa lokasyonunda barındırmak istersek 1 yıl için sadece 6.69$ ücret ödüyoruz. Peki yanlışlıkla yerel arşivimizden bir dosya sildik, dosyayı çektik Glacier üzerinden, maliyetimiz ne oldu? 1GB veri çektiğimizi var sayarsak 8.51$ ücret ödememiz gerekecek. Fiyat yine makul. Peki tüm veriyi çekmek istersek? 50GB veriyi tamamen indirmenin maliyeti ise 111.41$ oluyor. Elinizde hiç yedek yoksa ve dosyaların hayati önemi varsa göze alınabilecek bir ücret gibi görünüyor. Veri hesaplamasını şu adresteki gayrı resmi Glacier hesap makinesinden yaptım. Siz de kullanabilirsiniz. Veri çekmedikçe fiyatların bir kaç doları geçmemesi cidden servisi yedeğin yedeğini tutma açısından mantıklı kılıyor. Servisi kullanmaya niyetiniz varsa şu adresteki İngilizce rehberi takip etmenizi öneririm.

Kategori: İnceleme

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir