İçeriğe geç →

WolframAlpha Facebook Raporu – Kişisel Facebook Analizi

Online işlem bankası WolframAlpha ile artık Facebook hareketlerimizi analiz edebiliyoruz. Sosyal hesap analizi markaların oldukça haşır neşir olduğu bir konu fakat kişisel bir hesabın da analizini görmek oldukça keyifli. Öncelikle WolframAlpha ne derseniz, online bir hesap makinesi diyebilirim en basit tanımıyla. Bu hesap  2+2 olabileceği gibi Dünya’nın Venüs’e uzaklığı veya çok karmaşık matematik işlemleri olabiliyor. Dün kullandığım şekli ise şöyle: Apple iPhone lansmanının “10AM PT on Wednesday, September 12th”  tarihinde yapılacağını görüyoruz ABD merkezli bir haber sitesinde ve bunu Wolfram’a giriyoruz. Sistem bize hemen ilgili saatin bizim zaman bölgemizde hangi saate denk geleceğini gösteriyor. Bu tip pek çok işlem için kullanabilirsiniz siteyi.

İşte bu site yakın zamanda Facebook raporu hizmetini devreye soktu. Sitedeki arama kutusuna “facebook report” yazarak analiz sayfasına doğru yol alıyorsunuz. “Analyse My Facebook Data” düğmesine basıp Facebook hesabınızı siteye bağlıyorsunuz ve Wolfram’ın gerekli bilgileri çekmesi için biraz zaman veriyorsunuz.

Karşınıza en başta kişisel bilgileriniz geliyor. Sayfayı aşağı kaydırarak daha derin istatistiklere ulaşabiliyorsunuz. Bir kaç örnek vereyim analizle ilgili.

 

Burada gönderdiğimiz bağlantıların türünü ve yoğunluğunu görüyoruz. Benim bağlantı paylaşımlarım durum güncellemelerime karşı bariz bir üstünlük sağlamış.

 

Bu grafikte ise haftanın hangi günü, hangi saatlerde, ne tür paylaşımlar ile Facebook’a bir şeyler eklediğinizi görüyorsunuz. Gördüğünüz gibi uyku saatleri bomboş doğal olarak.

 

Bu grafikte de arkadaşlarınızın ilişki durumunun analizini görüyorsunuz. Hanımların yüzde 68’i evlenmiş. Beyler ise genellikle bekar. (Tabi burada erkek ve kız arkadaş sayınızın da önemi var ama konumuz o değil.)
İşte bunlar gibi ilginç pek çok veriye ulaşabilirsiniz ilgili site sayesinde. Bazı gelişmiş analizler ücretli üyelik gerektirse de kişisel kullanım için gelen veriler gayet yeterli. En beğenilen gönderiniz, en çok beğenen arkadaşınız, en çok yorum yapan arkadaşınız, en çok ortak arkadaşınız bulunan kişi, ortak arkadaşlık haritası gibi bazı verileri merak ediyorsanız boş vaktinizde bir bakmanızı öneririm.

Kategori: Rehber

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir