İçeriğe geç →

Owncloud nedir, nasıl kurulur? Şöyle ki:

Owncloud

Eskiden bir kaç megabayt alan için internette servis peşinde koşarken, şimdi Dropbox, Google Drive gibi hizmetler ile birlikte ihtiyacımızı aşan miktarlarda depolama alanlarına kavuştuk. O kadar çok servis var ki, hepsinin değil, sadece bir iki tanesinin ücretsiz servisini kullanarak gigabyte’larca depolama alanına sahip olabiliyoruz. Bir yandan da sürekli hacklenen servisler, Prism olayı ile iyice ayyuka çıkan hükümet izlemeleri gibi sebeplerle bedava servisler olan güven bir miktar azalıyor.

Tüm datalarını kendisi saklamak isteyenler ve saklama özellikleri konusunda sınırlara takılmamak isteyenler için devreye Owncloud giriyor. Owncloud web üzerinde çalışan, açık kaynaklı bir bulut depolama yazılımı. Alanının lideri Dropbox neyse bu yazılım da temelde o diyebiliriz. Diğer servisler gibi sitelerine girip üye olmak yerine bu yazılımı host alanınıza veya sunucunuza kuruyorsunuz. Daha sonra web arayüzü, masaüstü yazılımı veya mobil uygulamalar ile dosyalarınıza erişebiliyorsunuz. Bu yazıda hem servisi biraz tanıtmak istedim hem de zaten çok zor olmayan kurulum adımlarını anlatmak istedim. Uygulama hakkında detaylı bilgi verdik sayılır. Bu yüzden kuruluma geçelim.

Temel olarak Owncloud’ı PHP ve MySQL çalıştıran her sunucuya kurabilirsiniz. Hosting firmanız gerekli tüm fonksiyonları destekliyorsa paylaşımlı hostinglere kurabilirsiniz. Fakat hosting firmaları dosya depolamaya temkinli yaklaştıkları için yazılımı kursanız bile ilerde sorun çıkarmaları olası. Bu yüzden uygulamayı kullanmak için en iyi altyapı kiralık sunucu gibi görünüyor.

Kiralık sunucunuz da olsa, hosting hizmeti de alıyor olsanız çok basit bir kurulum tipi var. Tek bir web yükleyici dosyası ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz kendi sunucunuza SSH bağlantısı ile komutlar ile kurulum yapabilirsiniz. Fakat basit kurulum için şu adımları izleyebilirsiniz:

1- Bağlantıdaki adresten “setup-owncloud.php” dosyasını indirip hosting FTP alanınıza kopyalayın.

2- Kurulumu başlatmak için www.siteisminiz.com/setup-owncloud.php örneğindeki bağlantı ile kurulum ekranına ulaşın.

3- Gelecek ekrandaki MySQL bağlantı ve admin hesabı oluşturma adımlarını bitirip kurulumu tamamlayın.

İlk kurulum için bilgiler bu ekrana giriliyor. Veritabanı bilgilerinizi ve admin kullanıcı adı ve şifresi girmelisiniz.

Bu kurulum, yazılımın en son versiyonunu otomatik olarak FTP alanınıza kuracaktır. Kurulumdan sonra doğrudan Owncloud web arayüzü sizi karşılayacak. Servisin amacı Dropbox mantığındaki gibi klasör eşitleme olduğu için, tabi ki masaüstü yazılımına da ihtiyaç duyacaksınız. Bu yazılımı, işletim sisteminize göre https://owncloud.org/sync-clients/ adresinden indirebilirsiniz.

Owncloud Web arayüzü.

Akıllı telefon uygulamaları için ise Android için şuradan, iPhone için buradan ilgili programları edinebilirsiniz. Ayrıca Owncloud WebDav arayüzünü desteklediği için EsFile Explorer gibi bu protokolü destekleyen 3.parti yazılımlarla da web deponuza erişebilirsiniz.

Web arayüzünü kurcalarsanız, takvim, kişiler, online müzik çalar gibi pek çok özelliğin olduğunu göreceksiniz. Bunların yanına “Apps” menüsü ile ek uygulamalar kurmak da mümkün.

Bununla birlikte aklınıza benim naçizane web alanım Dropbox’dan daha mı güvenli ki bu tür bir işe girişeyim gibi bir soru gelebilir. Evet, sunucu yönetimi gibi konulara hakim değilseniz bir güvenlik sorunu yaşayabilirsiniz. Fakat internette kimsenin haberi olmadığı bir sunucuda veri tutmak güvenliği tam sağlanamasa bile sizi bir miktar koruma sağlayacaktır. Bununla birlikte Owncloud’ın kendi kurulumunun dosyaları dışarı kapatmak gibi konularda kendi güvenlik önlemlerini aldığını da belirtmek isterim.

 

Kategori: Rehber

7 Yorum

 1. halil halil

  peki login sayfası ile ilgili düzenleme nasıls yapabilitşz

  • Levent Besli Levent Besli

   Login sayfası ile ilgili bir düzenleme gözüme çarpmamıştı. Olağan haliyle kullandım.

 2. ALİ ALİ

  TELEFONUMDAN BAĞLANAMIYORUM NE YAPMAM GEREK.

 3. Merhaba bu sistem için evimde statik ip ile kullansam acaba yapabilir miyiim?

  • Levent Besli Levent Besli

   Merhaba, kullanabilirsiniz tabi. Ama modem/router üzerinden sabit ip ile ilgili ek ayarlar yapmanız gerekebilir. Programın çalışması için ise belirtilen altyapının olması yeterli PC üzerinde.

 4. Kurulum dosyasini atiyorum subdomain kisminda ismi yazip ileri dedigimde zaman aşimina ugruyor neden acaba?

  • Levent Besli Levent Besli

   Ekrana bir hata mesajı çıkıyorsa ona göre, çıkmıyorsa sunucunun hata loglarına göre adım atmak lazım. Sunucu timeout değeri yükseltilerek tekrar denenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir