İçeriğe geç →

INTEL 335 Serisi 80GB SSD Mini Performans İncelemesi (SSDSC2CT080A4K5)

 
SSD’nin ne olduğunu az çok bilen biri bir bilgisayar için yapılabilecek en iyi yükseltme olduğu hakkında hem fikirdir. Çünkü bilgisayarın diğer özellikleri ne kadar muhteşem olursa olsun işletim sistemi ve genel iş yükü altındaki performansta darboğazı her zaman sabit diskler oluşturuyor. Sabit disklerin de çok hızlı olanları var tabi ama aldığınız laptopta çok büyük ihtimalle, maliyetten kaçmak için düşük hızlı bir sabit disk bulunacaktır. Düşük hızlı bir sabit diskten biraz daha yüksek hızlı bir sabit diske yükseltme yapmak yerine çok daha fazla performans kazanımı sağlayacağınız SSD’lere geçiş tabi ki en mantıklı seçenek.
Fakat bu yükseltme sırasında fiyatları görünce ister istemez “dolar kuru düşünce alırım, ne gerek var, yok ya bunu almayayım ekran kartı alırım” gibi düşünceler geçiyor insanın aklından. Teknolojinin yeni olması ve pazarın kaymağının henüz tam alınamaması sebebi ile fiyatlar yüksek olunca düşük kapasiteli SSD’ler daha çok araştırma konusu oluyor. Ben de bu işe yüksek miktarda para dökmek istemediğim için, bir yandan da çok düşük kapasiteli SSD almamak için Intel’in 80GB boyutundaki SSD’sini gözüme kestirdim, fiyatını keseye uydurunca da satın aldım.
 
Aslında 60GB kapasiteli SSD’ler bile standart bir kurulum için yeterli. Windows ilk kurulduğunda yaklaşık 15GB disk alanı kullanıyor. Geriye diğer dosyalar için oldukça yer kalıyor. Özellikle 2. sabit diskiniz varsa bu hiç sorun olmuyor. Fakat aradaki fiyatın çok fazla olmaması sebebi ile ben 80GB disk tercihinde bulundum. Bu boyutta türünün tek örneği ise Intel’in bu modeli.
 
SSD çoğu yeni seri diskin aksine 7mm değil. 9.5mm boyutuna sahip. Laptoplarda ve hatta ultrabooklarda bile 9.5mm hala geçerliliğini korusa da şansınıza 7mm yuvası bulunan bir bilgisayarınız varsa kesinlikle bu modeli almayın. Benim bilgisayarın 9.5mm disk slotuna sahip olduğu için bu konuda bir sorun yaşamadım.
 
Cihazın performansına gelirsek; henüz benchmark programları dışında büyük bir kullanım sağlayamasam da kazanılan hız kendini belli ediyor. Bilgisayar ile gelen sabit diski kullanırken Chrome ile çoklu sekme açıldığında yaşadığım yavaşlık geçmiş gibi görünüyor. Özellikle Youtube sayfasında kaydırma yapmak bile bazen eziyet olabiliyordu. Şu an böyle bir durum kalmadı. Gerçi bu yazıyı okuyorsanız, siz de günlük performansını değil, benchmark sonuçlarını merak ediyorsunuzdur. Çünkü hangi diski alırsanız alın sabit disk performansını katlıyorsunuz. Bu yüzden hemen yaptığım testlerin sonucunu paylaşayım.
 
 
 
Gördüğünüz gibi, performans serisi olarak tanıtılan SSD’lerin yanında hızlar bir miktar yavaş. Laptop’ta kullanım amacıyla alacaklar için bir şikayet konusu olmasa da, oyuncuların hem veri alanı miktarı hem de çok yüksek hızları görememeleri sebebi ile tercih etmeyeceği bir ürünle karşı karşıyayız. Fakat sık sık tekrar ettiğim gibi, standart sabit diske göre muazzam bir hız artışı var. SSD üzerinde yaptığım bir dosya kopyalama işlemi görüntüsünü aşağıda sunayım. 450MB boyutunda bir dosyayı disk üzerinde başka bir alana kopyalarken:
 
 
İşlem o kadar hızlı gerçekleşti ki ekran görüntüsü alamıyordum neredeyse. Gördüğünüz gibi kopyalama işlemi süre hesabı yapılamadan sonuçlanıyor.
 
Bununla birlikte disk ile gelen bir SSD izleme yazılımı var. Pek bir numarası olmasa da arada bir diskin sağlık durumuna bakmak için kullanılabilir. Bir de merak edenler için CrystalDiskInfo programı ile alınmış bir görüntü aldım. Ekran görntüleri şöyle:
 
 
 
Henüz çok çok kısa süreli kullanım yaşadığım için çok detaylı gözlem sonuçları paylaşamayacağım ama diski almayı düşünenler için hemen performans sonuçlarını paylaşayım dedim. Çok yüksek ücretler ödemeden SSD’ye geçmek istiyorsanız ürünü önerebilirim. 256GB SSD’ler norm olana kadar bu tip küçük bir disk iş görecektir. Ayrıca hız canavarı olup da kısa sürede bozulan disklerin çokluğu sebebi ile pek bozulma şikayeti görmediğim Intel marka bir disk almak yine bir tercih sebebi olabilir.

Kategori: İnceleme

2 Yorum

  1. Bende birkaç saat önce satın aldım. Yarın elimde olucak. Yazınızı çok beğendim, görüşünüzü bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

    • Levent Besli Levent Besli

      Ben teşekkür ederim. Hayırlı olsun. Ek bilgi olarak; hala kullanıyorum diski. Bir sorun yok. Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir